czwartek, 28 sierpnia 2014

Jak wyszyć mordkę misiowi? Nosek i oczy - krok po kroku.


Wyszywanie twarzy lub mordek zabawkom może być ulubioną lub najbardziej znienawidzoną czynnością. W moim przypadku emocje te występują naprzemiennie. Czasem pruję bez opamiętania, innym razem pierwsze podejście okazuje się być strzałem w dziesiątkę.

Pokażę Wam, w jaki sposób wyszywam mordkę misia z mojego wzoru.

NOS
Próbowałam różnych sposobów na wyszywanie nosa i zdecydowałam, że najłatwiej się wyszywa nosek poziomymi liniami nitki. Kilka poziomych, równo i ciasno ułożonych  obok siebie linii nitki tworzy nam kształtny nosek.

1. Nawlekamy igłę włóczką lub nitką i wkłuwamy tam, gdzie nosek ma swój najbardziej krańcowy punkt u góry z prawej strony, a wyciągamy ją po przeciwległej stronie.


 2. Teraz wracamy igłą do prawej strony, "rysując" nitką górną linię nosa. Mocujemy nitkę na tyle ciasno, żeby nosek był ładnie naprężony (później się już tego nie da poprawić), ale żeby nic się nie marszczyło.


3. Teraz kolejne linie:


5. Kiedy nos ma już odpowiedni kształt, po ostatniej "linii" noska wkłuwamy igłę tak jak dotąd z prawej strony i wyjmujemy na dole mordki, żeby narysować pionową linię podkreślającą kształt mordki:


 
OCZY
Największą trudnością jest tu ustalenie, gdzie mają być. Szeroko rozstawione oczy dadzą zupełnie inny efekt niż oczka położone blisko siebie. Warto trochę poeksperymentować, żeby zobaczyć, który układ będzie najlepiej odzwierciedlał nasz styl.
Brwi najpierw sobie można przymierzyć, kładąc kawałki nitki i sprawdzając, z jakim wyrazem pyszczka miś będzie wyglądał najlepiej:

Po ich wykonaniu należy zabezpieczyć nitkę od spodu - jeżeli głowa jest jeszcze niewypchana, to należy przeszyć nią kilka szwów zabezpieczających, przeciąć i zawiązać końce.

Jeżeli głowa jest już wypchana, należy po wykonaniu brwi wkłuć igłę w główkę misia, wyjąć z tyłu głowy, ponownie wkłuć w to samo miejsce, wyjąć igłę np. z boku, ponownie wkłuć w to samo miejsce - tak, żeby nitka mogła się trochę poplątać od spodu w wypełnieniu, co nam ją ładnie zablokuje. Trzeba przy tym uważać, żeby nie naprężyć przesadnie tej nitki - żeby wyraz pyszczka misia się nie zmienił.

9 komentarzy :

 1. Jaka słodka mordka :)) i piękny, czytelny kursik . Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej! Wybacz, że jeszcze nie przysłałam moich uwag co do wzoru - miś już gotowy, a ja dostałam sklerozy. Zgodnie z obietnicą zrobię to do końca sierpnia - zaznaczałam sobie wszystko na wzorze i muszę to przerobić na zrozumiały dla Ciebie język ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczna mordka :-) Świetnie wszystko pokazałaś. Dziękuję.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję :) Mi jakoś wyszywanie mordeczki kiepsko idzie... Ale widzę, że szyjąc intuicyjnie wcale tak wiele błędów nie popełniłam ;) Twoje rady bardzo mi się przydadzą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, cieszę się, że się przydadzą :). Ja też szyję intuicyjnie i wiem tylko tyle, ile nauczę się na własnych błędach :).

   Usuń
 5. Dzięki za ten opis, bo to bardzo ważny element tworzenia zabawek:) Ja osobiście uwielbiam dziergać, zszywanie i wyszywanie zdecydowanie nie jest dla mnie... ale jak trzeba, to trzeba ;P

  To nosek oficjalny dla misia ze wzoru? To można prosić jego opis na maila? :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że poświęcasz czas, żeby powiedzieć, co myślisz. Czytam wnikliwie wszystkie komentarze i staram się korzystać z konstruktywnej krytyki. Miłego dnia!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...